Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety?

Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety?

ak zabezpieczyć kapitał własny? Wystarczy zainwestować swoje pieniądze w coś, co nigdy nie traci na wartości, a może dodatkowo przynieść nam zysk. Takimi rzeczami są dzieła sztuki, nieruchomości czy złoto. Zdecydowanie warto przemyśleć ich zakup lub zainwestowanie w nie w jakiś inny sposób, np. poprzez kupno akcji. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości na temat sztabek złota oraz monet bulionowych. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się w co lepiej zainwestować, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie sztabki złota oferuje ci rynek.

RODZAJE ZŁOTYCH SZTABEK

Zacznijmy od początku, czyli od rodzajów sztabek złota. Wielu osobom błędnie wydaje się, że sztabka złota musi być duża, co najmniej jednokilogramowa i przy tym kosztować kilkaset wypłat przeciętnego obywatela. Nic bardziej mylnego! Rynek dostarcza nam wielu rodzajów sztabek złota, różniących się między sobą wagą i tym samym ceną. Możesz przekonać się o tym odwiedzając stronę internetową Polskiej Mennicy, czy sklep internetowy mennicy zachodniopomorskiej dostępnej pod tym adresem: https://mennicazachodniopomorska.pl/

Rekordowe sztabki złota rzeczywiście mogą ważyć nawet 400 uncji, czyli 12,44 kg. Ich cena może zaskoczyć, bowiem sięga nawet kilku milionów złotych, ale w sprzedaży detalicznej istnieją też mniejsze rodzaje sztabek złota, dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Najmniejsza sztabka złota rozpoczyna się już od 1 grama i kosztuje nieco ponad 300 zł. Oznacza to, że każdy może ją nabyć i przechować do czasu zmiany kursu na swoją korzyść. Można ją także komuś podarować, np. swojej córce czy wnukowi.

Pomiędzy tymi granicznymi wielkościami znajdują się także inne rodzaje sztabek złota. W zależności od potrzeb nabywcy, mogą one osiągać następujące wagi: 2 gramy, 5 gramów, 10 gramów, 20 gramów, 50 gramów, 100 gramów, 250 gramów czy 1 kilogram. Ich ceny wahają się od 600 zł, nawet do 250 tysięcy zł. Dzięki takiej rozpiętości każdy może zainwestować taką ilość pieniędzy jaką chce. Zaletą inwestowania w złoto jest natomiast to, że zawsze ma dużą wartość, warto więc przemyśleć taką inwestycję.

ZŁOTE MONETY BULIONOWE

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem swoich pieniędzy w złoto, rozsądniejszym wyborem będzie zakup złotych monet bulionowych. Są one alternatywnym produktem, który jest łatwiej sprawdzić pod względem autentyczności. Jeśli więc kupujesz złoto od innego sprzedawcy, zamiast od Mennicy Polskiej, polecamy monety bulionowe.

Złote monety bulionowe także kupuje się w ramach inwestycji, aby przechować je na lepsze czasy i sprzedać za większe pieniądze. Zdeponowany w kruszcu majątek zawsze jest w cenie, dlatego wiele osób lokuje w ten sposób swoje pieniądze przed nadchodzącym kryzysem lub ewentualnie, gdy ceny złota maleją, aby za jakiś czas znowu poszybować w górę.

Moneta bulionowa, podobnie zresztą jak sztabka złota, nie posiada wartości kolekcjonerskiej, lecz jej wartość określa kurs złota ustalony na dany dzień. W przeciwieństwie jednak do sztabki złota, moneta bulionowa posiada bardzo estetyczny wygląd. Właśnie ze względu na to, monety te często kupuje się jako wartościowy podarunek dla bliskiej osoby.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ZŁOTEJ SZTABKI LUB MONETY

Aby nie popełnić błędu i nie stracić pieniędzy, zawsze zwróć uwagę na bezpieczeństwo transakcji. Zacznij od zadania sobie pytania, ile pieniędzy przeznaczysz na zakup złota. Jeżeli kwota ta jest wysoka, zapłać kartą lub przelewem. Nigdy nie noś przy sobie zbyt wiele gotówki, aby nie paść ofiarą złodzieja. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na zakup złota przez Internet, np. na stronie sklepu mennicy zachodniopomorskiej. Po drugie, kupuj złoto u sprawdzonego dostawcy, nigdy nie decyduj się na zainwestowanie swoich pieniędzy w złoto z podejrzanego źródła. Najbezpieczniej jest zawsze kupić złoto w Mennicy Polskiej, dzięki czemu nie stracisz pieniędzy, ale istnieje też wiele innych firm czy osób prywatnych, które możesz wybrać. Oprócz tego, kupując złoto zbadaj rynek. Sprawdź, czy trwa kryzys gospodarczy, czy nadchodzi inflacja, przed którą się obronisz kupując złoto, porównuj ceny i przewiduj kursy, które mogą wystąpić w przyszłości. Inwestycja w złoto zawsze się opłaca, ale czasami trzeba cierpliwie czekać na zysk. Jeśli więc liczysz na szybki zwrot, przemyśl zakup złota jeszcze raz.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Służymy wszelką pomocą.